StartUp

Pořádně rozjetý Stroy

Byť se může zdát, že současná doba v hudbě přeje takřka výhradně podivným discofolkařům, kteří za pomoci sladkého dřeva dobývají Facebooky a Youtuby náctiletých i pokročilejších konzumentů mainstreamu, pořád se ještě naštěstí najde i rozumná alternativa. O tom, že i tvrdá muzika má stále své místo v hudebním vesmíru, a že se dá dělat i velmi moderně a kvalitně přesvědčuje úderná trojice říkající si Stroy.

Název možná spoustě lidí příliš neřekne, nicméně pohled na sestavu znalejším napoví, že jde o uskupení sice relativně nové, rozhodně to ale nejsou žádní začátečníci. Kapela se zformovala někdy počátkem roku 2011 kolem bubeníka Miloše Meiera. Tenhle neuvěřitelný bubnobijec, právem považovaný za jednoho z nejlepších u nás, má za sebou hraní se skupinami B.S.P. či Dymytry, doprovázel Daniela Landu nebo třeba Noida, a hlasy fanoušků mu nakonec vynesly i místo bubeníka v hvězdné formaci Supergroup.cz.

Vedle hraní s osvědčenými interprety jej to však dlouhou dobu táhlo i k vlastním projektům. Kromě spíše úzkoprofilové záležitosti, jíž je bubenická show Drumming Syndrome, směřoval postupně i k vlastní písničkové tvorbě. Spolupráce s kytaristou Support Lesbiens a posléze i navazujících Portless René Ryparem v rámci kapely Elesion vedla k založení projektu nazvaného The Fuse. V něm se vedle zmíněné dvojice objevuje charismatický zpěvák a kytarista Michal Skořepa a taky výborný baskytarista, autor celé řady video lekcí, publikací a workshopů Marek Bero Haruštiak (dříve mj. Krucipüsk). Projekt sice dlouho nefungoval, trojice Skořepa – Meier – Bero však na jeho ukončení plynule navázala založením kapely Stroy.

Tato sestava stihla už v roce 2012 natočit singl Forcing The Earth a o rok později Down To The Mountain. Obě skladby pěkně definují tvorbu kapely a k oběma vznikla i videa. Směs alternativního post-grunge s naléhavým táhlým zpěvem je asi ta nejvýstižnější charakteristika tvorby skupiny Stroy.

V druhém, o poznání nápaditějším klipu si pozornější všimnou nové tváře na pozici baskytaristy. Marek Bero se rozhodl zkusit štěstí v zahraničí a přesídlil do Londýna, přičemž na jeho místo nastoupil poměrně překvapivě Jakub Antl, baskytarista tou dobou končících Nightwork. Ten se na nahrávání singlu sice nepodílel, v klipu už si však zahrál.

V roce 2014 se Stroy v sestavě Michal Skořepa (kytary, klávesy, zpěv), Miloš Meier (bicí) a Jakub Antl (basa) dopracoval k prvnímu dlouhohrajícímu albu. To dostalo název podle pilotního singlu Adam Reborn. S nahrávkou trojici vypomohl Jaroslav Lukáč (mix a mastering) ze studia Negative Tunes a ve skladbě Kiss Another Bottom účinkuje původní basák Marek Bero. Na baskytaru si ve čtyřech písních zahrál i Michal Skořepa, který se vyprofiloval jako výrazná vůdčí osobnost kapely. Podílel se i na výtvarném ztvárnění alba, a vůbec postupně začal výrazně pracovat na vizuální stránce a image kapely.

Píseň Adam Reborn byla ve zkrácené singlové verzi samozřejmě také opatřena videoklipem. Za poslech však stojí celé album, které je velmi soudržné, na druhou stranu však ani po opakovaném poslechu nezačne nudit. Od úvodního Paper Song je zcela zřejmé o co na albu půjde. Osvědčený, více rozpracovaný formát dvou dřívějších singlů prostě kapele sluší. A když už se skupina náhodou lehce uklidní, stále drží atmosféru alba. To je příklad třeba závěrečné Layne’s Face Is Cold. Skladba pochopitelně odkazuje na někdejšího zpěváka grungeové legendy Alice in Chains. Když jeho tělo našla před 15 lety Seattleská policie, vážil čtyřiatřicetiletý Layne Staley údajně jen 39 kg…

O rok později se Stroy zúčastnil soutěže The Global Battle of the Bands, kde obsadil konečné třetí místo. Mezinárodní úspěch pomohl navázat spolupráci s věhlasným producentem Alainem Johannesem (mj. Soundgarden, Queens of the Stone Age), jejímž výsledkem bylo čtyřskladbové EP Like It Or Not (2015), natočené ve stejné základní trojici jako deska Adam Reborn.

Titulní skladba, v níž si producent střihl kytarové sólo a zazpíval doprovodný vokál, byla opět opatřena videoklipem, v němž už je výrazně cítit stále více se prosazující steampunková image kapely. Naplno je pak tahle stylizace rozvinutá a až někam do hororové roviny posunutá v druhém klipu z EP, který vznikl k závěrečné skladbě Undead. Tady se navíc umazal pomyslný dluh z druhého singlu, neboť v klipu už účinkuje navrátilec Marek Bero, přestože basovou linku nahrával ještě Jakub Antl. Nenechte se odradit boybandovým parodickým intrem, je to klasický nářez.

V roce 2017 se skupině naskýtá velká příležitost absolvovat jako předkapela česko-slovenskou část evropského turné s bývalým bubeníkem AC/DC Philem Ruddem k jeho sólové desce Head Job (2014). Za Miloše Meiera na tomhle turné zaskočil rovněž vynikající bubeník Daniel Pucher AKA Danny Rico, který jinak společně s Markem Bero a Nickem Linnikem tvoří Londýnské instrumentální trio Derek Trotson Band.

Stroy je jedna z mála českých kapel, u níž anglické texty působí velmi uvěřitelně. I snaha prorazit venku s ohledem na hráčskou úroveň a vůbec celkové nejen hudební směřování členů dává v tomhle případě smysl. Tahle skupina dělá hudbu přesně tak, jak ji cítí a navíc způsobem, který má šanci oslovit poměrně slušnou skupinu posluchačů. Jestli si někdo ze současné scény opravdu uspět zaslouží, pak je to Stroy.

PLAYLIST

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *